Bakının İçərişəhərinin qəlbindəki irsi qeyd etmək, toxucuları şərəfləndirmək
Bizim missiyamızın kökləri 1983-cü ilə dayanır. O zaman Heydər Əliyev UNESCOnun dəstəyi ilə Bakıda Birinci Beynəlxalq Şərq Xalçası Simpoziumu düzəltdi. Onun mədəni görüşü Azərbaycan xalçaçılığını milli simvola çevirdi, beynəlxalq tanınmasına zəmin yaratdı və Bakıda Xalça Muzeyinin yaranmasına gətirib çıxardı.
İçərişəhərin tarixi fonunda Beynəlxalq Xalça Festivalı Azərbaycan mədəniyyətinin zəngin ənənəsini özündə cəmləşdirir. Prezident İlham Əliyevin 2016-cı il may ayının 5-də imzaladığı fərmanla peşəkar bayramı — Xalçaçılar Günü — müəyyən edilmiş bu tədbirlər çərçivəsindəki festival, əl ilə toxunmuş sənəti nəsillərdən-nəsillərə ötürən Azərbaycan sənətkarlarına — xalçaçılara həsr edilmişdir.
Sənətkarları və onların köhnəlməz sənətini şərəfləndirmək
Bizim missiyamız qədim ənənələri yaşadan toxucuları alqışlayır; onlar Azərbaycanın və bütün dünyanın mədəni-bədii panoramında mühüm rol oynayır. Festival onların bacarığını və əzmkarlığını qiymətləndirir, mədəni kimliyimizə olan əvəzsiz töhfələrini bir daha vurğulayır.
UNESCO Tanınması: Dünya İrsini Qeyd Etmək
Həm Azərbaycan xalçaçılığı, həm də İçərişəhər UNESCOnun Qeyri-Maddi Mədəni İrs siyahısına daxil edilib; bu, onların böyük mədəni əhəmiyyətini bir daha təsdiqləyir. Bu il İçərişəhərin siyahıya alınmasının 25 illiyi, Azərbaycan xalçalarının daxil edilməsinin isə 15 illiyi qeyd olunur. Azərbaycan Respublikasının Birinci Vitse-Prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti Mehriban Əliyeva 2010-cu ildə Azərbaycan xalça toxuculuğu ənənəsinin UNESCOnun Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına daxil edilməsini təmin etmişdir.
Mədəni Mübadiləni Təşviq Etmək və Toxuculara Dəstək Olmaq
Zəngin tarixi və canlı mədəniyyəti ilə İçərişəhər mədəni mübadiləyə dinamik platforma xidmət edir. Azərbaycan və dünyanın müxtəlif guşələrindən gələn sənətkarlar burada öz unikal toxuculuq üslublarını nümayiş etdirir və bir-birindən öyrənir. İnteraktiv təcrübələr, təhsil proqramları və dinamik sərgilər vasitəsilə biz hər yaşdan ziyarətçini bu ənənəvi sənətin gözəlliyi ilə ruhlandırmağa, yeni bir həvəskar nəsli yetişdirməyə çalışırıq.
Ənənəni və İrsi Qeyd Etməyə Bizimlə Qoşulun
Sizi Xalçaçılar Günündə Beynəlxalq Xalça Festivalına dəvət edirik. Burada biz ənənəni qeyd edir, irsi qoruyur və Azərbaycan xalçaçılığının gələcəyini birlikdə toxuyuruq.

Celebrating Heritage, Honoring Weavers in the Heart of Baku's Icherisheher – Old City
The roots of our mission trace back to 1983, when Heydar Aliyev, with UNESCO's support, led the organization of the First International Symposium on Oriental Carpet Art in Baku. His cultural vision elevated Azerbaijani carpet weaving to a national symbol, paving the way for its global recognition and the establishment of institutions like the Carpet Museum in Baku.
Set against the historic backdrop of Icherisheher, the Old City of Baku, the International Carpet Festival embodies the rich tradition of Azerbaijani culture. Organized on the eve of the professional holiday, Carpet Weavers' Day, which was established by a decree from President Ilham Aliyev on May 5, 2016, this event is a tribute to the Azerbaijani artisans — carpet weavers whose craftsmanship has been passed down through generations.
Honoring Artisans and Their Time-Honored Craft
Our mission celebrates the weavers who keep ancient traditions alive, playing a crucial role in the cultural and artistic landscape of Azerbaijan and beyond. The festival not only honors their skill and dedication but also reinforces their vital contributions to our cultural identity.
UNESCO Recognition: Celebrating Global Heritage
Both Azerbaijani carpet weaving and Icherisheher are recognized as UNESCO Intangible Cultural Heritage, underscoring their immense cultural importance. This year, we celebrate the 25th anniversary of Icherisheher's listing and the 15th anniversary of the inclusion of Azerbaijani carpets. Mehriban Aliyeva, First Vice-President of the Republic of Azerbaijan and President of the Heydar Aliyev Foundation, was instrumental in securing the 2010 inscription of the traditional art of Azerbaijani carpet weaving on UNESCO's Representative List of Intangible Cultural Heritage.
Promoting Cultural Exchange and Supporting Weavers
Icherisheher, a place of rich history and vibrant culture, serves as a dynamic venue for cultural exchange. Artisans from across Azerbaijan and the world come together to display their unique weaving styles and learn from each other. Through interactive experiences, educational programs, and dynamic exhibitions, we aim to inspire attendees of all ages with the beauty and complexity of this traditional art form, fostering a new generation of enthusiasts and practitioners.
Join Us in Celebrating Tradition and Heritage
We invite you to join us on Carpet Weavers' Day at the International Carpet Festival, where we celebrate tradition, preserve heritage, and continue to weave the future of Azerbaijani carpet crafting.